DF12NB(3.0)-30DS-0.5V(51)
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DF12NB(3.0)-30DS-0.5V(51)
Manufacturer: HIROSE
Manufacturer code: DF12NB(3.0)-30DS-0.5V(51)
Product downloads
Specification for DF12NB(3.0)-30DS-0.5V(51)
| Contacts pitch | 0.5mm |
| Electrical mounting | SMT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | PCB to PCB |
| Number of pins | 30 |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 50cycles |
| Current rating | 300mA |
| Rated voltage | 50V |
| Spatial orientation | vertical |