Product code: DTE4024S5V1
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: DTE4024S5V1
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Input voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC
Output current 8A
Mounting on panel
Power 40W
Operating temperature -40...95°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Body dimensions 112x63.8x25.6mm
Output voltage 5.1V DC
Input voltage 9...36V DC
Efficiency 90%
Number of outputs 1
Switching frequency 285kHz