Product code: EC5A-24S12
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: EC5A-24S12
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Operating temperature
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 6/24W; Uin: 16÷32V; Uout: 12VDC; Iout: 1600mA; THT
Output current 1.6A
Mounting THT
Case DIP24
Operating temperature -25...71°C
Protection short circuit protection
Body dimensions 31.8x20.3x10.2mm
Output voltage 12V DC
Efficiency 93%
Number of outputs 1
Switching frequency 150kHz