Transistor: N-MOSFET x2; unipolar; 24V; 11A; Idm: 60A; 1.4W; ECH8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ECH8695R-TL-W
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: ECH8695R-TL-W
Product downloads
Specification for Transistor: N-MOSFET x2; unipolar; 24V; 11A; Idm: 60A; 1.4W; ECH8
| Mounting | SMD |
| Case | ECH8 |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | unipolar |
| Semiconductor structure | common drain |
| Type of transistor | N-MOSFET x2 |
| Kind of channel | enhanced |
| Number of pins | 8 |
| Version | ESD |
| Drain-source voltage | 24V |
| Application | charging control |
| Drain current | 11A |
| Pulsed drain current | 60A |
| Power dissipation | 1.4W |
| On-state resistance | 9.1mΩ |
| Gate charge | 10nC |
| Max operating temperature | 150°C |