Module: IGBT; transistor/transistor; IGBT half-bridge x2; Ic: 75A
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
F475R12KS4BOSA1
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: F475R12KS4BOSA1
Product downloads
Specification for Module: IGBT; transistor/transistor; IGBT half-bridge x2; Ic: 75A
| Case | AG-ECONO2-6 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Technology | EconoPACK™ 2 |
| Power dissipation | 500W |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 150A |
| Topology | IGBT half-bridge x2, NTC thermistor |
| Collector current | 75A |
| Max operating temperature | 125°C |