Diode: rectifying
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
FES1DSRTRTB
Manufacturer: FAGOR
Manufacturer code: FES1DSR TRTB
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AC, SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated, ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 50A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 900mV |
| Reverse recovery time | 25ns |
| Type of diode | rectifying |