PMIC; DC/DC converter,LED driver; -2.5÷1.5A; 1MHz; Channels: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
FL7760AM6X
Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: FL7760AM6X
Specification for PMIC; DC/DC converter,LED driver; -2.5÷1.5A; 1MHz; Channels: 1
| Output current | -2.5...1.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | linear dimming, PWM |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Application | for LED applications |
| Topology | buck |
| Frequency | 1MHz |
| Input voltage | 8...70V |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter, LED driver |