IC: power switch; low-side; 0.1A; Channels: 1; P-Channel; SMD
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
FPF2006
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: FPF2006
Product downloads
Specification for IC: power switch; low-side; 0.1A; Channels: 1; P-Channel; SMD
| Output current | 100mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.8...5.5V DC |
| Case | SC70-5 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| On-state resistance | 700mΩ |
| Kind of output | P-Channel |
| Kind of integrated circuit | low-side |
| Max operating temperature | 85°C |