IC: power switch
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
FPF2595UCX
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: FPF2595UCX
Product downloads
Specification for IC: power switch
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.5...5.5V DC |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Integrated circuit features | thermal protection, undervoltage protection |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tape, reel |
| Number of channels | 1 |
| On-state resistance | 40mΩ |
| Active logical level | low |
| Max operating temperature | 85°C |