Diode: rectifying
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
FRS1JTRTB
Manufacturer: FAGOR
Manufacturer code: FRS1J TRTB
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AC, SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | fast switching, glass passivated |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Reverse recovery time | 250ns |
| Type of diode | rectifying |