FX23L-20P-0.5SV8
Multiples: 1.0
Minimum quantity: 1.0
Product code: FX23L-20P-0.5SV8
Manufacturer: HIROSE
Manufacturer code: FX23L-20P-0.5SV8
  • Contacts pitch
  • Electrical mounting
  • Connector
  • Kind of connector
  • Mechanical mounting
  • Contact plating
  • Type of connector
  • Number of pins
  • Mechanical durability
  • Current rating
  • Rated voltage
  • Spatial orientation
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for FX23L-20P-0.5SV8
Contacts pitch 0.5mm
Electrical mounting SMT
Connector socket
Kind of connector male
Mechanical mounting on PCBs
Contact plating gold-plated
Type of connector PCB to PCB
Number of pins 20
Mechanical durability 100cycles
Current rating 500mA
Rated voltage 50V