Module: IGBT
Multiples:
60.0
Minimum quantity:
60.0
Product code:
GD150HFY120C2S
Manufacturer: STARPOWER SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: GD150HFY120C2S
Specification for Module: IGBT
| Case | C2 62mm |
| Electrical mounting | FASTON connectors, screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 300A |
| Topology | IGBT half-bridge |
| Collector current | 150A |