Product code: GF063X-B502K
Manufacturer: TOCOS
Manufacturer code: GF063X-B502K
Product downloads
Specification for Potentiometer: mounting; single turn; 5kΩ; 500mW; ±20%; linear
Mounting THT
Power 500mW
Resistance 5kΩ
Operating temperature -55...125°C
Tolerance ±10%
Terminal pitch 5x2.5mm
Characteristics linear
Temperature coefficient 100ppm/°C