IC: driver; EL lamp driver; 160÷200V; Channels: 1; QFN16
Multiples:
3300.0
Minimum quantity:
3300.0
Product code:
HV816K6-G
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: HV816K6-G
Product downloads
Specification for IC: driver; EL lamp driver; 160÷200V; Channels: 1; QFN16
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...5.5V |
| Case | QFN16 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Application | EL tubes |
| Output voltage | 160...200V |
| Operating frequency | 50Hz...200kHz |
| Kind of integrated circuit | EL lamp driver |