Diode: Schottky rectifying; SiC; SMD; 650V; 10A; Ufmax: 1.8V; 89W
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IDK10G65C5
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: IDK10G65C5
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC; SMD; 650V; 10A; Ufmax: 1.8V; 89W
| Mounting | SMD |
| Case | PG-TO263-2 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Technology | SiC, CoolSiC™ 5G |
| Max. forward impulse current | 71A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 1.8V |
| Power dissipation | 89W |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 2µA |