Diode: Schottky rectifying; SiC; SMD; 650V; 12A; 104W; PG-TO263-2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IDK12G65C5XTMA1
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC; SMD; 650V; 12A; 104W; PG-TO263-2
| Mounting | SMD |
| Case | PG-TO263-2 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Technology | CoolSiC™ 5G, SiC |
| Max. forward impulse current | 83A |
| Load current | 12A |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Power dissipation | 104W |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 0.65µA |