Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
IDK20G120C5XTMA1
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: IDK20G120C5XTMA1
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | PG-TO263-2 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Technology | CoolSiC™ 5G, SiC |
| Load current | 20A |
| Max. forward voltage | 2V |
| Power dissipation | 330W |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 44µA |