Diode: Schottky rectifying; SiC; SMD; 650V; 4A; 62W; PG-VSON-4
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IDL04G65C5
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC; SMD; 650V; 4A; 62W; PG-VSON-4
| Mounting | SMD |
| Case | PG-VSON-4 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Technology | CoolSiC™ 5G, SiC |
| Max. forward impulse current | 21A |
| Load current | 4A |
| Max. forward voltage | 1.8V |
| Power dissipation | 62W |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 0.8µA |