PMIC; DC/DC converter; Uoper: 4.75÷45V; Uout: 5V; PG-SSOP-14-EP
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IFX90121ELV50XUMA1
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: IFX90121ELV50XUMA1
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uoper: 4.75÷45V; Uout: 5V; PG-SSOP-14-EP
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Case | PG-SSOP-14-EP |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 2.2MHz |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 4.75...45V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |