LED; SMD; 3528; green; 3.5x2.8x1.9mm; 120°; 2.8÷3.4V; 20mA; λd: 521nm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IN-P32ATG
Manufacturer: Inolux
Manufacturer code: IN-P32ATG
Specification for LED; SMD; 3528; green; 3.5x2.8x1.9mm; 120°; 2.8÷3.4V; 20mA; λd: 521nm
| Mounting | SMD |
| Case | 3528 |
| Power | 90mW |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Dimensions | 3.5x2.8x1.9mm |
| Luminosity | 1400mcd |
| LED colour | green |
| LED lens | transparent |
| Front | flat |
| LED current | 20mA |