LED; SMD; 3528,PLCC4; RGB; 3.5x2.8x1.9mm; 120°; 20mA; 70/90/90mW
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IN-P32TATRGB
Manufacturer: Inolux Corporation
Manufacturer code: IN-P32TATRGB
Product downloads
Specification for LED; SMD; 3528,PLCC4; RGB; 3.5x2.8x1.9mm; 120°; 20mA; 70/90/90mW
| Mounting | SMD |
| Case | PLCC4 |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Dimensions | 3.5x2.8x1.9mm |
| LED colour | RGB |
| Case - mm | 3528 |
| Wavelength | 468nm, 525nm, 624nm |
| LED lens | transparent |
| LED version | tricolour |
| Front | flat |
| LED current | 20mA |
| Luminosity of blue colour | 300mcd |