LED; SMD; 1204; green; 1440mcd; 3.2x1.6x1.85mm; 20°; 3.3÷3.9V; 20mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IN-S124BRG
Manufacturer: Inolux Corporation
Manufacturer code: IN-S124BRG
Product downloads
Specification for LED; SMD; 1204; green; 1440mcd; 3.2x1.6x1.85mm; 20°; 3.3÷3.9V; 20mA
| Mounting | SMD |
| Case | 1204 |
| Power | 78mW |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Dimensions | 3.2x1.6x1.85mm |
| LED colour | green |
| Wavelength | 525nm |
| LED lens | transparent |
| LED version | reverse mount |
| Front | convex |
| LED current | 20mA |