LED; SMD; 0402; amber; 145mcd; 1x0.5x0.45mm; 130°; 2.1÷2.6V; 20mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IN-S42ATA
Manufacturer: Inolux
Manufacturer code: IN-S42ATA
Specification for LED; SMD; 0402; amber; 145mcd; 1x0.5x0.45mm; 130°; 2.1÷2.6V; 20mA
| Mounting | SMD |
| Case | 0402 |
| Power | 78mW |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Dimensions | 1x0.5x0.45mm |
| LED colour | amber |
| Wavelength | 605nm |
| LED lens | transparent |
| Front | flat |
| LED current | 20mA |