LED; SMD; 0402; red; 1x0.5x0.4mm; 120°; 2.1÷2.4V; 5mA; λd: 622nm; 60mW
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IN-S42BTR
Manufacturer: Inolux
Manufacturer code: IN-S42BTR
Specification for LED; SMD; 0402; red; 1x0.5x0.4mm; 120°; 2.1÷2.4V; 5mA; λd: 622nm; 60mW
| Mounting | SMD |
| Case | 0402 |
| Power | 60mW |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Dimensions | 1x0.5x0.4mm |
| Luminosity | 20mcd |
| LED colour | red |
| Wavelength | 622nm |
| LED lens | transparent |
| Front | flat |
| LED current | 5mA |