LED; SMD; 0603; green; 350mcd; 1.6x0.8x0.39mm; 120°; 2.8÷3.6V; 5mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IN-S63AT5G
Manufacturer: Inolux Corporation
Manufacturer code: IN-S63AT5G
Product downloads
Specification for LED; SMD; 0603; green; 350mcd; 1.6x0.8x0.39mm; 120°; 2.8÷3.6V; 5mA
| Mounting | SMD |
| Case | 0603 |
| Power | 75mW |
| Operating voltage | 2.7V DC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Dimensions | 1.6x0.8x0.4mm |
| LED colour | green |
| Wavelength | 525nm |
| LED lens | transparent |
| Front | flat |
| LED current | 5mA |