LED; THT; yellow; 600÷1000mcd; 30°; 1.6÷2.6V; 20mA; 65mW; -40÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
INL-5AY30
Manufacturer: Inolux
Manufacturer code: INL-5AY30
Specification for LED; THT; yellow; 600÷1000mcd; 30°; 1.6÷2.6V; 20mA; 65mW; -40÷85°C
| Mounting | THT |
| Power | 65mW |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 600...1000mcd |
| LED colour | yellow |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |