Driver; SMPS controller; -7÷2A; 625mW; SO8; Package: tube; 200V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IR11672ASPBF
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: IR11672ASPBF
Product downloads
Specification for Driver; SMPS controller; -7÷2A; 625mW; SO8; Package: tube; 200V
| Output current | -7...2A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 11.4...18V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Power | 625mW |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Application | SMPS |
| Topology | flyback, push-pull, resonant LLC |
| Voltage class | 200V |
| Kind of integrated circuit | gate driver |