Integrated circuit:MOSFET,driver;500mA;625.3V;Outputs:2;DIP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
IR2161PBF
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Integrated circuit:MOSFET,driver;500mA;625.3V;Outputs:2;DIP8
| Output current | -500...500mA |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 11.5...16.5V DC |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Topology | MOSFET half-bridge |
| Voltage class | 600V |
| Kind of integrated circuit | gate driver, high-/low-side |