IC: driver; MOSFET half-bridge; high-/low-side,gate driver; SO14
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
IRS21814STRPBF
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: IRS21814STRPBF
Product downloads
Specification for IC: driver; MOSFET half-bridge; high-/low-side,gate driver; SO14
| Output current | -2.3...1.9A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 10...20V DC |
| Case | SO14 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Turn-on time | 220ns |
| Topology | MOSFET half-bridge |
| Turn-off time | 240ns |
| Voltage class | 600V |
| Kind of integrated circuit | gate driver, high-/low-side |
| Max operating temperature | 125°C |