IC: interface; transceiver; half duplex,RS422 / RS485; 250kbps
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
ISL81487LIPZ
Manufacturer: RENESAS
Manufacturer code: ISL81487LIPZ
Product downloads
Specification for IC: interface; transceiver; half duplex,RS422 / RS485; 250kbps
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 5V DC |
| Case | PDIP8 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | RS422 / RS485, half duplex |
| Number of pins | 8 |
| Transmission rate | 250kbps |
| Kind of integrated circuit | transceiver |
| Number of receivers | 1 |
| Number of transmitters | 1 |
| Max operating temperature | 85°C |