Diode: transil
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
ITA6V1U1RL
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: ITA6V1U1RL
Product downloads
Specification for Diode: transil
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 6 |
| Semiconductor structure | common anode, unidirectional |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Max. forward impulse current | 40A |
| Version | ESD |
| Type of diode | Transil array |
| Breakdown voltage | 6.51V |
| Leakage current | 10µA |