IC: power switch; high-side; 4.1A; Channels: 2; N-Channel; SMD; 1.9W
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
ITS4040DEPDXUMA1
Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
Manufacturer code: ITS4040DEPDXUMA1
Product downloads
Specification for IC: power switch; high-side; 4.1A; Channels: 2; N-Channel; SMD; 1.9W
| Output current | 4.1A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 5...45V DC |
| Case | PG-TSDSO-14 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Technology | Industrial PROFET |
| Power dissipation | 1.9W |
| On-state resistance | 40mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Turn-off time | 100µs |
| Kind of integrated circuit | high-side |