Fan: EC; radial; 230VAC; 496x496x235.5mm; 1805m3/h; ball; 1250rpm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
K3G355RB0303
Manufacturer: EBM-PAPST
Manufacturer code: K3G355RB0303
Specification for Fan: EC; radial; 230VAC; 496x496x235.5mm; 1805m3/h; ball; 1250rpm
| Supply voltage | 230V AC |
| Operating temperature | -25...60°C |
| IP rating | IP54 |
| Enclosure material | steel |
| Current rating | 1.4A |
| Power consumption | 168W |
| Kind of Bearing | ball bearing |
| Impeller material | plastic |
| Kind of fan | radial |
| Insulation class | B |
| Type of fan | EC |
| Protection class | I |
| Kind of motor | 1-phase |