LED; SMD; 3528,PLCC2; red; 12-25mcd; 3.5x2.8x1.9mm; 120°; 2÷2.5V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KA-3528ES
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 3528,PLCC2; red; 12-25mcd; 3.5x2.8x1.9mm; 120°; 2÷2.5V
| Mounting | SMD |
| Case | 3528, PLCC2 |
| Power | 75mW |
| Operating voltage | 2...2.5V |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 3.5x2.8x1.9mm |
| Luminosity | 12...25mcd |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | red |
| Wavelength | 625nm |
| LED lens | transparent |
| LED current | 20mA |