LED; SMD; 4008; red; 110-300mcd; 4x1.4x0.8mm; 120°; 1.95÷2.5V; 20mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KA-4008SURSK
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 4008; red; 110-300mcd; 4x1.4x0.8mm; 120°; 1.95÷2.5V; 20mA
| Mounting | SMD |
| Case | 4008 |
| Operating voltage | 1.95...2.5V |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 4x1.4x0.8mm |
| Luminosity | 110...300mcd |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | red |
| Wavelength | 620nm |
| LED lens | transparent |
| LED version | angular |
| LED current | 20mA |