PMIC; DC/DC converter; 3÷40V; DIP8; buck-boost
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
KA34063A
Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR (FAIRCHILD)
Manufacturer code: KA34063A
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; 3÷40V; DIP8; buck-boost
| Output current | 1A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck-boost |
| Frequency | 100...100kHz |
| Input voltage | 3...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |