Single-phase bridge rectifier; Urmax: 1000V; If: 4A; Ifsm: 150A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KBL10
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: KBL10
Product downloads
Specification for Single-phase bridge rectifier; Urmax: 1000V; If: 4A; Ifsm: 150A
| Case | KBL |
| Kind of package | bulk |
| Electrical mounting | THT |
| Leads | wire Ø 1.3mm |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 125A |
| Load current | 4A |
| Version | flat |
| Max. forward voltage | 1.1V |