Single-phase bridge rectifier; Urmax:600V; If:4A; Ifsm:120A; KBL
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KBL406G-JGD
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Single-phase bridge rectifier; Urmax:600V; If:4A; Ifsm:120A; KBL
| Type of semiconductor component | single-phase bridge rectifier |
| Case | KBL |
| Kind of package | in-tray |
| Electrical mounting | THT |
| Leads | wire Ø 1.3mm |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. forward impulse current | 120A |
| Load current | 4A |
| Version | flat |