Single-phase bridge rectifier; Urmax:400V; If:15A; Ifsm:270A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KBPC1504FP-DIO
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Single-phase bridge rectifier; Urmax:400V; If:15A; Ifsm:270A
| Type of semiconductor component | single-phase bridge rectifier |
| Kind of package | cardboard packaging, in-tray |
| Electrical mounting | THT |
| Leads | 6,3x0,8mm connectors |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. forward impulse current | 270A |
| Load current | 15A |
| Version | square |