Single-phase bridge rectifier; Urmax:200V; If:25A; Ifsm:270A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KBPC2502WP-DIO
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Single-phase bridge rectifier; Urmax:200V; If:25A; Ifsm:270A
| Type of semiconductor component | single-phase bridge rectifier |
| Kind of package | cardboard packaging, in-tray |
| Electrical mounting | THT |
| Leads | wire Ø 1.2mm |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. forward impulse current | 270A |
| Load current | 25A |
| Version | square |