Single-phase bridge rectifier; Urmax: 1.6kV; If: 25A; Ifsm: 200A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KBPC2516FP
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: KBPC2516FP
Product downloads
Specification for Single-phase bridge rectifier; Urmax: 1.6kV; If: 25A; Ifsm: 200A
| Type of semiconductor component | single-phase bridge rectifier |
| Kind of package | cardboard packaging, in-tray |
| Electrical mounting | THT |
| Leads | 6,3x0,8mm connectors |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 25A |
| Version | square |