Single-phase bridge rectifier; Urmax:50V; If:35A; Ifsm:375A; THT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KBPC3500FP-DIO
Manufacturer:
Manufacturer code:
Specification for Single-phase bridge rectifier; Urmax:50V; If:35A; Ifsm:375A; THT
| Type of semiconductor component | single-phase bridge rectifier |
| Kind of package | cardboard packaging, in-tray |
| Electrical mounting | THT |
| Leads | 6,3x0,8mm connectors |
| Max. off-state voltage | 50V |
| Max. forward impulse current | 375A |
| Load current | 35A |
| Version | square |