Single-phase bridge rectifier; Urmax:800V; If:12A; Ifsm:270A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KBU12K-DIO
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Single-phase bridge rectifier; Urmax:800V; If:12A; Ifsm:270A
| Type of semiconductor component | single-phase bridge rectifier |
| Case | KBU |
| Kind of package | cardboard packaging, in-tray |
| Electrical mounting | THT |
| Leads | wire Ø 1.2mm |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. forward impulse current | 270A |
| Load current | 12A |
| Version | flat |