Limit switch; plastic adjustable rod, length 200mm; NO + NC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KNL1L11
Manufacturer: LOVATO ELECTRIC
Manufacturer code: KNL1L11
Product downloads
Specification for Limit switch; plastic adjustable rod, length 200mm; NO + NC
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP65 |
| Switches features | slow action contacts |
| Body material | metal |
| Output configuration | NO + NC |
| Type of sensor | limit switch |
| Number of mounting holes | 4 |
| Connection | M20 |
| Contact current max. | 10A |
| Kind of actuator | plastic adjustable rod, length 200mm |