LED; SMD; 0805; yellow; 3÷8mcd; 2x1.25x1.1mm; 120°; 2.1÷2.5V; 20mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KP-2012YD-1
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: KP-2012YD
Product downloads
Specification for LED; SMD; 0805; yellow; 3÷8mcd; 2x1.25x1.1mm; 120°; 2.1÷2.5V; 20mA
| Mounting | SMD |
| Case | 0805 |
| Operating voltage | 2.1...2.5V |
| Kind of package | reel |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 2x1.25x1.1mm |
| Quantity in package | 2000pcs. |
| Luminosity | 3...8mcd |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | yellow |
| Wavelength | 590nm |
| LED lens | diffused |
| LED current | 20mA |