Limit switch; adjustable lever, roller; NO + NC; 10A; lead 2m
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KPF1S11
Manufacturer: LOVATO ELECTRIC
Manufacturer code: KPF1S11
Product downloads
Specification for Limit switch; adjustable lever, roller; NO + NC; 10A; lead 2m
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Switches features | snap action contacts |
| Body material | metal |
| Mounting holes pitch | 20mm |
| Output configuration | NO + NC |
| Type of sensor | limit switch |
| Number of mounting holes | 2 |
| Contact current max. | 10A |
| Kind of actuator | adjustable lever, roller |