LED; SMD; 1602; red; 80-210mcd; 1.6x0.9x0.2mm; 2.05÷2.4V; 20mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KPGA-1602SURC-KA
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 1602; red; 80-210mcd; 1.6x0.9x0.2mm; 2.05÷2.4V; 20mA
| Mounting | SMD |
| Case | 1602 |
| Operating voltage | 2.05...2.4V |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 1.6x0.9x0.2mm |
| Luminosity | 80...210mcd |
| LED colour | red |
| Wavelength | 621nm |
| LED lens | transparent |
| LED version | angular |
| LED current | 20mA |
| Vertical/horizontal viewing angle | 145/130° |