LED; SMD; 0802; blue; 36-90mcd; 2.1x1.3x0.7mm; 120°; 3.3÷4V; 20mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KPJA-2107QBC-D
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for LED; SMD; 0802; blue; 36-90mcd; 2.1x1.3x0.7mm; 120°; 3.3÷4V; 20mA
| Mounting | SMD |
| Case | 0802 |
| Operating voltage | 3.3...4V |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 2.1x1.3x0.7mm |
| Luminosity | 36...90mcd |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | blue |
| Wavelength | 470nm |
| LED lens | transparent |
| LED version | angular |
| LED current | 20mA |