LED; SMD; 1206; blue; 2÷8mcd; 3.2x1.6x0.7mm; 120°; 3.8÷4.5V; 20mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KPT-3216MBC
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: KPT-3216MBC
Product downloads
Specification for LED; SMD; 1206; blue; 2÷8mcd; 3.2x1.6x0.7mm; 120°; 3.8÷4.5V; 20mA
| Mounting | SMD |
| Case | 1206 |
| Operating voltage | 3.8...4.5V |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 3.2x1.6x0.7mm |
| Luminosity | 2...8mcd |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | blue |
| Wavelength | 455nm |
| LED lens | transparent |
| LED current | 20mA |