LED; SMD; 1206; red; 38÷80mcd; 3.2x1.6x0.75mm; 120°; 1.85÷2.5V; 20mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
KPT-3216SRC-PRV
Manufacturer: KINGBRIGHT ELECTRONIC
Manufacturer code: KPT-3216SRC-PRV
Product downloads
Specification for LED; SMD; 1206; red; 38÷80mcd; 3.2x1.6x0.75mm; 120°; 1.85÷2.5V; 20mA
| Mounting | SMD |
| Case | 1206 |
| Power | 100mW |
| Operating voltage | 1.85...2.5V |
| Type of diode | LED |
| Dimensions | 3.2x1.6x0.75mm |
| Luminosity | 38...80mcd |
| Viewing angle | 120° |
| LED colour | red |
| Wavelength | 640nm |
| LED lens | transparent |
| Front | flat |
| LED current | 20mA |